ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΘΕΣΗ ΜΕ ΤΙΤΛΟ «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΙΣΤΟΡΙΑ – ΔΙΑΧΡΟΝΙΑ» ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Tuesday 01 February 2022
Έκθεση με τίτλο «Θεόδωρος Παπαγιάννης, Ιστορία – Διαχρονία» στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης της Φιλοσοφικής Σχολής

Η Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, οργανώνει, στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης (2ος όροφος ΦΛΣ, αίθουσα υπ’ αριθμ. 210) την έκθεση

«Θεόδωρος Παπαγιάννης, Ιστορία – Διαχρονία»

Η συνέντευξη τύπου και η πρώτη ξενάγηση θα δοθεί στον χώρο του Μουσείου Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης την Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2022, ώρα 13:00, ενώ τα επίσημα εγκαίνια, με ελεύθερη την παρουσία του κοινού και ξενάγηση από τον επιμελητή της έκθεσης, ομότιμο καθηγητή κ. Μάνο Στεφανίδη, θα τελεστούν τη Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2022, ώρα 18:00, με τήρηση όλων των υγειονομικών πρωτοκόλλων προστασίας από την Covid-19.

Ο Θεόδωρος Παπαγιάννης, ομότιμος καθηγητής της ΑΣΚΤ, είναι ένας γλύπτης που εδώ και μισόν αιώνα υπηρετεί τη μεγάλη παράδοση της ελληνικής γλυπτικής, συνδυάζοντας στο έργο του τόσο τον λαϊκό πολιτισμό και τη διακοσμητική δεξιοτεχνία της ιδιαίτερης πατρίδας του, της Ηπείρου, όσο και τον πριμιτιβιστικό μοντερνισμό των αρχών του περασμένου αιώνα. Ασυμβίβαστα ανθρωποκεντρικός, εμμένει στους ιερατικούς, ξοανικούς τύπους που διδάχτηκε από τους μεγάλους δασκάλους του εικοστού αιώνα, δηλαδή από τον Αρσιπένκο, τον Μπρανκούζι, τον Ζάντκιν, τον Τζιακομέτι, αλλά και τον ίδιο του Πικάσο, που ήταν, συν όλα τα άλλα, κορυφαίος γλύπτης. Μερικά χαρακτηριστικά της ποιητικής του: αρχαϊκότητα, θεατρική αίσθηση, χειρωνακτική εμμονή, μνημειώδες που όμως σέβεται τη λεπτομέρεια, άμεση σχέση με τα υλικά, είτε αυτά είναι πέτρα, είτε πηλός, είτε μπρούντζος, είτε μάρμαρο, γνώση, τέλος, του απόλυτου δράματος που εκπροσωπεί η ύλη. Η πλαστική του σοφία προέρχεται από την εμπειρική γνώση και την παρατήρηση και είναι περισσότερο συναισθηματική και λιγότερο εγκεφαλική. Εκτός της μεγάλης, ευρωπαϊκής παράδοσης ισότιμες αναφορές του ήταν και είναι ο Γιαννούλης Χαλεπάς, ο Γεράσιμος Σκλάβος, ο Χρήστος Καπράλος και βέβαια ο δάσκαλος του Γιάννης Παππάς.

Σε αυτόν τον τελευταίο, τον Γιάννη Παππά (1913-2005) αφιερώνει ο Παπαγιάννης την έκθεση που του οργανώνει, αυτό τον καιρό, η Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πρότυπο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης που διαθέτει στο κεντρικό της κτήριο της Πανεπιστημιούπολης Ζωγράφου. Τίτλος της συγκεκριμένης έκθεσης - παρέμβασης (ανάμεσα στις προθήκες και τα μόνιμα εκθέματα του πανεπιστημιακού μουσείου) είναι, συμβολικά, «Θεόδωρος Παπαγιάννης, Ιστορία – Διαχρονία». Κυρίως γιατί επιδιώκονται η τόσο διαφωτιστική επικοινωνία αλλά και ο διάλογος ανάμεσα στις διαφορετικές, πολιτιστικές περιόδους, όσο και η αναντίρρητη συνέχεια που υπάρχει στην τέχνη (αυτό δηλαδή που λείπει δραματικά από την κοινωνία ευρύτερα: επικοινωνία και διάλογος). Εν προκειμένω, ένας διάλογος - όχι πάντα εύκολος ή αυτονόητος - των προϊστορικών, κλασικών και βυζαντινών εκθεμάτων του Μουσείου με τις τερακότες, τα πήλινα φιγουρίνια, τα λαξευμένα μάρμαρα, τις μακέτες μνημείων και τις ορειχάλκινες φιγούρες του καλλιτέχνη. Ελπίζουμε ότι οι φοιτήτριες και οι φοιτητές μας, το ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό της Σχολής, αλλά και το ευρύτερο κοινό, θα απολαύσουν αυτήν την προσπάθεια, που αποδεικνύει τις μεγάλες δυνατότητες του Πανεπιστημίου μας, αλλά και τη βούληση να συνδυαστούν η επιστήμη με την αισθητική και η τέχνη με την ακαδημαϊκή ζωή.

Ευχαριστίες οφείλονται στον διευθυντή του Μουσείου Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, τον καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πλάτωνα Πετρίδη, στην δρ Αλεξάνδρα Σφυρόερα, στον κ. Μισέλ Ρογκενμπούκε, αλλά και σε όλους τους συνεργάτες τους, για την αμέριστη βοήθεια. Ας σημειωθεί ότι με την έκθεση «Θεόδωρος Παπαγιάννης, Ιστορία – Διαχρονία» η Φιλοσοφική Σχολή επισφραγίζει τη δική της δημιουργική συμμετοχή στους εορτασμούς για την επέτειο του 1821.

Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 25 Μαρτίου 2022, με ώρες λειτουργίας, καθημερινά, εκτός Σαββάτου και Κυριακής, 09:00-16:00. Κατά τη διάρκειά της θα πραγματοποιηθούν ειδικές ξεναγήσεις και βιντεοπροβολές για τις φοιτήτριες και τους φοιτητές μας, το ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό της Σχολής, αλλά και το ευρύτερο κοινό, ενώ θα παρουσιαστεί και το βιβλίο Θεόδωρος Παπαγιάννης, Μύθοι και Σύμβολα, που κυκλοφορήθηκε πρόσφατα. Οφείλουμε ευγνωμοσύνη προς τον αγαπητό συνάδελφο, ομότιμο καθηγητή του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών της Σχολής μας κ. Μάνο Στεφανίδη, για την έμπνευση, την επιμέλεια και την υλοποίηση αυτού του εγχειρήματος.

Δείτε σχετικά άρθρα στην Εφημερίδα των Συντακτών και στην Huffington Post

Δείτε το δελτίο τύπου και φωτογραφίες από τα εγκαίνια της έκθεσης εδώ